Rozwiązania Smart Home, czyli inteligentny dom

System automatyki domowej, który sprawia, że w mieszkaniu jest wygodniej i bezpieczniej, a przy okazji może też doprowadzić do zmniejszenia wysokości rachunków za prąd nazywa się właśnie inteligentnym domem.

Na systemy inteligentnego domu (tzw. Smart Home) składają się:

  • komponenty funkcjonalne – takie jak inteligentne czujniki, gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie czy kamery i alarmy
  • sterujące – inteligentne panele i przyciski, piloty czy sterowniki

Wszystkie są ze sobą połączone, dzięki czemu domownicy mają kontrolę nad wszystkimi funkcjami i urządzeniami w swoim mieszkaniu z poziomu urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon lub tablet. Za pomocą aplikacji mobilnej możliwe jest włączanie i wyłączanie urządzeń, przełączanie utworów w odtwarzaczu, regulowanie temperatury i jasności oświetlenia itd. Inteligentny dom pozwala sterować domowym sprzętem w mieszkaniu, ale też poza nim – z każdego miejsca na Ziemi, w którym jest dostęp do Internetu.

Smart Home to angielska nazwa dla inteligentnego domu i oznacza dokładnie to samo (patrz powyżej). Producenci często wolą posługiwać się właśnie obcym określeniem przy nazewnictwie swoich produktów, aby zapisy na opakowaniach były zrozumiałe nie tylko dla Polaków, ale też osób z zagranicy, wszak w znakomitej większości urządzenia nie są tworzone z myślą o jednym konkretnym rynku.

Stąd też: smart plug (stosowane wymiennie z inteligentnym gniazdkiem) czy smart bulb (zamiast inteligentnej żarówki). Angielskie „smart” jest też bardziej precyzyjne niż polskie „inteligentne” w odniesieniu do rzeczy, co w oczach niektórych osób czyni je zarazem bardziej poprawnym. Niemniej jednak obu tych określeń można używać naprzemiennie.

Na inteligentny dom mogą składać się dziesiątki różnych produktów, dzielących się na: centralkę oraz komponenty sterujące (do kontrolowania urządzeń) i komponenty funkcjonalne (zapewniające funkcjonalność). Te ostatnie można też podzielić na: multimedialne, klimatyczne i zabezpieczające.

Podstawowymi produktami inteligentnego domu są:

  • czujniki inteligentne (wykrywające np. ruch, ulatniający się gaz, zalanie lub pożar itp.)
  • inteligentne oświetlenie i ogrzewanie
  • systemy alarmowe (na czele z syrenami) i kamery do monitoringu
  • inteligentne gniazdka (umożliwiające zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń oraz monitorowanie zużycia energii)
  • panele, przyciski i piloty IR (służące do sterowania systemem)
  • centralka (integrująca ze sobą wszystkie te elementy)

Smart Plug to jedno z podstawowych urządzeń inteligentnego domu, czyli inteligentne gniazdko. W rzeczywistości komponent ten potrafi sprawić, że zwykłe sprzęty w naszym domu stają się do pewnego stopnia „smart”. Użytkownicy otrzymują bowiem możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń podłączonych do takiego gniazdka – dopływ prądu można aktywować lub dezaktywować za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie.

Funkcja ta jest praktyczna na przykład wtedy, gdy zapomnimy odłączyć żelazko lub wyłączyć klimatyzator przed wyjściem z domu. Nowoczesny Smart Plug pozwala również na monitorowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia, dzięki czemu wiadomo, które z nich mają największy wpływ na to, ile na koniec miesiąca trzeba zapłacić za prąd.

 

Inteligentne gniazdko to najprostszy sposób na to, by uczynić swoje mieszkanie inteligentnym z technologicznego punktu widzenia. Wpinane do zwykłego gniazdka elektrycznego akcesorium umożliwia wygodne sterowanie każdym urządzeniem, które zostanie do niego podłączone.

W efekcie użytkownik jest w stanie za pomocą swojego smartfona wyłączyć telewizor albo włączyć klimatyzator lub oświetlenie bez konieczności wstawania z łóżka.

Może też upewnić się, że odłączył wszystkie sprzęty, nawet wtedy, gdy znajduje się już kawałek od swojego mieszkania.

Dodatkowe funkcje inteligentnego gniazdka to:

  • sceny – np. automatyczne włączanie świateł o określonej godzinie w celu zmylenia potencjalnych włamywaczy
  • monitorowanie zużycia energii – pozwalające wytypować urządzenia pobierające najwięcej prądu i tym samym doprowadzić do obniżenia wysokości rachunków za prąd

PYTANIA DOTYCZĄCE OŚWIETLENIA - FAQ

LEDy są uważane za ekologiczne, ponieważ zużywają mniej energii w porównaniu z innymi opcjami oświetlenia. Nie mają one również szkodliwych elementów, takich jak gazy, które można znaleźć w żarówkach fluorescencyjnych. Wreszcie, muszą być one wymieniane rzadziej, co oznacza mniej żarówek siedzących na wysypiskach.

Najlepsza żarówka prawdopodobnie zależeć będzie od dokąd ty planujesz używać je i w jaki typ oprawce. W ogólności, LED żarówki są najlepszymi żarówkami ale tam są w ten sposób wiele różnych opcji. Przeczytaj jak wybrać odpowiednią żarówkę, aby uzyskać więcej informacji.

Inteligentne oświetlenie zostało stworzone przede wszystkim w celu zwiększenia efektywności energetycznej poprzez automatyczne sterowanie włączaniem i wyłączaniem światła, jak również jego jasnością. Przykładem może być oświetlenie, które włącza się i wyłącza na podstawie ruchu. Inteligentne oświetlenie może być również sterowane za pomocą aplikacji lub urządzenia mobilnego, co przynosi dodatkowe korzyści.

Przewody używane do oświetlenia zewnętrznego są izolowane i nie muszą być zabezpieczane z dodatkową izolacją. Można umieścić przewody kilka centymetrów pod ziemią lub nawet ich nie zakopywać. Ważne jest jednak, aby uważać, gdzie się umieszcza przewody, aby w przyszłości przypadkowo ich nie przeciąć.

Jeśli lampa będzie użytkowana wewnątrz, w suchych pomieszczeniach, wystarczy niższy rating IP. W miejscach, które narażone są na kontakt z wodą lub piachem, należy upewnić się, że stopień ochrony IP jest wysoki.